Burun Estetiği Ameliyatlarında İdeal Yaş Aralığı Kaçtır?

Burun estetiği için ideal yaş aralığı için net bir süre yoktur. Burun estetiği muayenesinde hasta, önce genel sağlığı açısından değerlendirilmeli, burnu ile ilgili olması istedikleri ve şikayetleri tek tek not edilmeli, burunun hem içi hem de burun estetiği detaylı muayene edilmeli, gerekli hesaplamalar ve ölçümler yapılmalı, fotoğraflar çekilmeli, fotoğraflar üzerinden yapılabileceklere karar verilmeli, işlem ile ilgili tüm riskler, detaylar ve iyileşme süreci ayrıntılı olarak anlatılmalıdır.

İdeal burun estetiği yaşı Kadınlarda 17 Erkelerde ise 18 uygun görülmektedir.

Burun estetiği, burnun şeklini değiştirmeye yönelik bir estetik operasyondur. Rinoplasti olarak da bilinen bu estetik operasyonlar, burnun hangi bölgesinin düzeltilmesi gerekiyorsa ona göre şekillendirilir.

Burun düzleştirilebilir, küçültülebilir veya büyütülebilir. Burun ucunun şeklinde değişiklikler yapılabilir. Bunun yanı sıra burun kemerindeki eğrilikler düzeltilebilir, çukurlar ve tümsekler giderilebilir.

Son yıllarda Türkiye de dahil dünyanın birçok ülkesinde gençlerin estetik operasyonlara fazlaca yönelmektedir. Estetik operasyonların sağlık açısından ya da kişinin isteğine göre yapıldığı son dönemlerde,özellikle burun ameliyatları için şimdiye kadar genelde kabul edilen yaş sınırı kızlarda 17, erkeklerde 18 iken son zamanlarda bunun 16 yaşlara çekildiğini görmekteyiz.
Kutlu, kişinin sağlığına zarar verecek estetik operasyonların yapılmaması gerektiğini vurguladı.

En çok burun estetiği yaptırılıyor...

Bayanların estetikte, burun, kepçe kulak, dudak kalınlaştırma, yağ aldırma, yağ veya değişik dolgu maddelerinin enjeksiyonu, aknelerin yok edilmesi, karın gerdirme ve çarpık bacakların düzeltilmesi gibi isteklerle gelmektedir.

Burun estetiği yaşı Kızlar da 15 erkeklerde 16 yaşlara kadar geri çekildi.

Erkeklerde ise yine burun ön sırada olmak üzere, kepçe kulak düzeltilmesi, özellikle yağ aldırma ve jinekomasti dediğimiz memelerde aşırı büyüme ve kitle oluşumunun ortadan kaldırılması, akne izlerinin silinmesi ve karın germe sayılabilir.

Estetik operasyonlarda yaş sınırı çeşitli faktörler nedeniyle gittikçe aşağıya düşüyor. Kızlar 15, erkekler ise 16 yaşında ameliyat edilebiliyor.

Bazı kızlarda göğüslerin kamburluk oluşturacak şekilde etki bırakması halinde estetik operasyon yapılmasının doğru bir karar olduğunu düşünmekteyim.

18 yaşından önce burun estetiği operasyonu yapılmasına neden sıcak bakmıyorum ?

18 yaş öncesinde burun estetiği dahil birçok estetik operasyonu önermememizin iki nedeni var.

Biri gençlerin henüz fiziksel gelişimlerini tamamlamadıkları için yapılacak olan işlemle, uzun süreli ve ideal bir sonuca ulaşmanın zor olması.

İkinci neden ise bu yaştaki gençlerin henüz ruhsal olarak olgunluğa ulaşmamış olmaları. Gençlerin ruh halleri inişli çıkışlı oluyor ve beden algıları da sürekli değişiyor.

Bugün beğendiklerini yarın beğenmeyebiliyorlar. Ayrıca geriye dönüşümsüz bir estetik ameliyattan sonra gencin sonucu nasıl karşılayacağını önceden bilmek zor.

Gençler, bu dönemde abartılı tepki verdikleri için sonuçtan memnun kalmazlarsa "Bu şekilde okula gidemem" deyip eğitimlerini yarım bırakmaya bile kalkabiliyorlar. 

Gençlerde doğal burun estetiği tercih nedeni

Önceleri genç kızlarımız ellerinde beğendikleri ünlülerin fotoğraflarıyla bize gelir, genellikle de bakıldığında 'Ben ameliyatlıyım' diye bağıran hokka burnu isterlerdi. Günümüzde bu tür talepler artık demode olarak değerlendiriyor. Gençler bize geldiklerinde işlem gördüğü anlaşılmayan ve yüz hatlarına uygun doğal burun istiyor.

Burun estetiği için ideal yaş nedir ?

Burun estetiği için ideal yaş aralığı için net bir süre yoktur. Burun estetiği muayenesinde hasta, önce genel sağlığı açısından değerlendirilmeli, burnu ile ilgili olması istedikleri ve şikayetleri tek tek not edilmeli, burunun hem içi hem de burun estetiği detaylı muayene edilmeli, gerekli hesaplamalar ve ölçümler yapılmalı, fotoğraflar çekilmeli, fotoğraflar üzerinden yapılabileceklere karar verilmeli, işlem ile ilgili tüm riskler, detaylar ve iyileşme süreci ayrıntılı olarak anlatılmalıdır.

Ayrıca muayene sırasında daha önce onay vermiş hastaların resimleri incelenebilir, hastanın burun estetiği için çekilmiş resimleri üzerinden tasarım yapılabilir. (Ya da burun estetiği muayenelerinde sonucun nasıl olacağını görmeniz için analog ya da dijital simulasyonlar kullanılabilir.)

Sonuçta hasta çıkarken aklında hiçbir soru kalmamış ve her detayı anlamış olmalıdır. Biz bu kadar iş için yeni muayene randevularımıza 1 saat ayırıyoruz. Kimi zaman 1 saati de geçtiği oluyor. Sonuçta muayene ücreti veriyorsunuz ve her detayı öğrenmek hakkınız…

Bize Ulaşın

Telefon + Whattsapp : (0544) 500 31 81

Telefon + Whattsapp : (0312) 430 54 55

Telefon + Whattsapp : (0532) 464 67 81

E-mail : serdarozturk@plastikestetik.net

Muayenehane Adresi
Muhsin Yazıcıoğlu Caddesi Akgül Apt. No:1/11 (MADO Pastanesi Üstü)  Çukurambar / ANKARA

Pazartesi - Cumartesi: 10.00 - 19.00
Pazar Günleri Kapalıyız.

© 2019 Copyright.  Burun Estetiği Ankara

Whatsapp
Hemen Ara