Burun Eti Büyümesi ve Tedavisi

Burun eti büyümesi burun tıkanıklıklarının en önemli ve en sık karşılaşılan nedenlerinden biridir. Burun eti büyümelerinde gerekli ilaç tedavilerine rağmen iyileşmenin sağlanamadığı vakalarda mutlaka cerrahi tedaviye başvurulmalıdır.

Burun eti alt orta ve üst burun etleri olmak üzere üç parçadan oluşur. Alt burun etlerinin büyümesi sonucunda burun tıkanıklığı ve nefes almada güçlük ortaya çıkarken, orta burun etlerinin büyümesi sonucunda sık tekrarlayan sinüzit atakları ve kronik sinüzite yatkınlık gelişir.

 

Burun eti büyümesi neden olur?

BURUN ETİ BÜYÜMESİ TEDAVİSİ
 
Burun eti büyümesi farklı nedenlerle ortaya çıkabilir.
 
Özellikle çeşitli alerji atakları sonucu burun etleri büyüyebilir. Aynı zamanda burun açıcı spreylerinin uzun süreli ve uygun olmayan şekilde kullanılması sonucu burun eti büyümesine neden olabilir.
 
Tekrarlayan üst solunum yolu enfeksiyonları sonrasında ve kişide yapısal bir neden olarak kıkırdak eğriliği olduğunda burun etleri büyüyebilir.

Burun eti büyümesinin nedenleri nelerdir?

• Alerjik burun eti büyümesi
• Burun kemiğindeki kaymaya bağlı burun eti büyümesi
• Burun etlerindeki yapısal bozukluklar

Burun etlerine uygulanması gereken cerrahi müdahale,  burun etinin tamamına yönelik, tahrip edici bir uygulama değil, koruyucu (burun etini saran mukoza adı verilen kılıfı koruyarak) ve kısmi olmalıdır. Bunun nedeni burun eti ve burun etini saran kılıfın burnun işleyişinde çok önemli görevleri olmasıdır.

Burun eti büyümesi Kimlerde görülür ?

Burun polipleri halk arasında burun eti olarak söylenebilir. Aynı şekilde burun arkasında bulunan geniz bölgesindeki geniz eti halk arasında burun eti olarak söylenir. Aslında burun etleri burunun ön tarafında ve burun içerisinde yer alır.

Burun eti her insanda bulunan, burun içerisindeki bir yapıdır. Ancak burun eti büyümesi kişide sorunlara yol açabilir. Özellikle tozlu işlerde çalışan ve alerjik bünyeye sahip kişilerde burun eti büyümesi yaşanır. Burun spreylerini uzun süreli ve yanlış dozlarda kullanan kişilerde de burun eti büyümesi görülebilir.
 
Burun eti büyümesi yapısal bir özellikten kaynaklanabilir. Özellikle burunda kıkırdak eğriliği olan kişilerde burun eti büyümesi yaşanır. Aynı zamanda alerjik bünyeye sahip kişiler tozlu ortamlarda çalıştıklarında burun eti büyümesi daha sık ortaya çıkar.
 
Alerjik hastalarda burun eti büyümesi geçici bir durum olabildiği gibi tekrarlayan alerji atakları ve burun sprey ilaçları kullanımı burun eti büyümesini kalıcı hale getirebilir.

Geniz eti nasıl tedavi edilir?

Geniz eti tedavisinde öncelikle ilaçla tedavi yöntemi uygulanmaktadır. Antibiyotik tedavisine başlanmadan önce hastalığa neden olan mikrobun tipinin belirlenmesi gerekir. Eğer iltihaplanma sık sık tekrarlanıyorsa, geniz eti, artık koruyucu olmaktan çıkıp zarar veren bir yapı haline gelmeye başlar.

 
Bu durumda ameliyatla alınmaları gerekir.
 

Geniz ameliyatı, kolay uygulanabilen ve ağrısı az olan bir ameliyattır. Genel anestezi altında, büyümüş geniz eti çıkartılır.

Ameliyat sonrası hasta aynı gün içerisinde evine dönebilir.

Nadir durumlarda burnun arkasına tampon konulması ve hastanın bir gece boyunca hastanede misafir edilmesi gerekebilir.

Bazı hastalarda geniz eti tekrar büyüme gösterebilir. Bu durumda operasyon tekrarlanır.


Geniz ameliyatı sonrası nelere dikkat edilmelidir?

  1. Ameliyattan sonraki gün, fazla sıcak olmamak kaydıyla, asitli ve baharatlı gıdalar hariç, her şey yenilebilir.
  2. Çocuk ameliyat sonrası ilk 4-5 gün aşırı hareketlerden ve okul gibi kalabalık ortamlardan uzak durmalıdır.
  3. Bir hafta boyunca aşırı sıcak banyodan kaçınılmalıdır.

Geniz etinin büyümesine sebep olan faktörler nelerdir?

Geniz etinin büyümesi sık karşılaşılan bir durumdur. Bu durumda, bademcikler de büyüme gösterebilir.

Bazı durumlarda, vücuda girmeye çalışan mikropla savaşırken, geniz eti dokusunda şişme meydana gelebilir. Bu şişme, genellikle kendi kendine düzelir fakat bazen tedavi ile şişkinliğe müdahale etmek gerekebilir.

Bize Ulaşın

Telefon + Whattsapp : (0544) 500 31 81

Telefon + Whattsapp : (0312) 430 54 55

Telefon + Whattsapp : (0532) 464 67 81

E-mail : serdarozturk@plastikestetik.net

Muayenehane Adresi
Muhsin Yazıcıoğlu Caddesi Akgül Apt. No:1/11 (MADO Pastanesi Üstü)  Çukurambar / ANKARA

Pazartesi - Cumartesi: 10.00 - 19.00
Pazar Günleri Kapalıyız.

© 2019 Copyright.  Burun Estetiği Ankara

Whatsapp
Hemen Ara